Разделы портала
Главная портала
Новости компаний
Статьи
Каталог фирм
Деловые контакты
Полезная информация
Авиабилеты
Прайс-листы new
Психология успеха
Безопасность
Горящие путевки
Киев On-line
Карта сайта Главная Контакты
 Сервисы портала
Вход
Условия размещения
Контакты
Реклама на проекте
Бесплатная реклама
Меню раздела Главная: Безопасность Каталог фирм Торговая площадка Новости ИнформацияСтатьи Охранная и охранно-пожарная сигнализация  

СТАТЬИ

Безпровідні (радіоканальні) системи протипожежного захисту

Висока швидкість і простота монтажу пояснює присутність на ринку значної кількості радіоканальних систем, що мають в своєму складі безпровідні пожежні сповіщувачі. Але одне велике але: пожежна радіосистема повинна мати сертифікат пожежної безпеки і відповідати всім вимогам нормативної бази, що діє, а значить - «Технічного регламенту про вимоги пожежної безпеки». 

Лише у травні 2009 р. в нормативних документах радіоканал нарівні з дротяними засобами став одним з варіантів організації ліній зв'язку в системах пожежної сигналізації, сповіщення і автоматики. Дійсно, в умовах поширення небезпечних чинників пожежі професійні безпровідні адресно-аналогові системи з двостороннім протоколом обміну по надійності і живучості значно перевершують дротяні системи протипожежного захисту. Адже віднині час функціонування всіх технічних засобів пожежної автоматики має бути не менше часу, необхідного для повної евакуації всіх людей в безпечне місце. (пожарно охранная сигнализация

Вимоги до радіоканальних лінії зв'язку

Для практичної реалізації вимог Технічного регламенту як підзаконні акти введені національні стандарти і зведення правил. Зокрема, з 1 травня вступив в дію ГОСТ Р 53325 «Техніка пожежна. Технічні засоби пожежної автоматики. Загальні технічні вимоги. Методи випробувань», в якому в п. 7.1.13 прописані нормативні вимоги до радіоканальних систем:

«ППКП і ППУ, а також інші технічні засоби протипожежного захисту, взаємозв'язок з якими здійснюється по радіоканальних лініях зв'язку, мають бути адресними і забезпечувати між собою двосторонній обмін даними. Достовірність передачі інформації по радіоканальних лініях зв'язку має бути забезпечена технічними рішеннями, визначуваними виробниками систем. Як дані технічні рішення можуть бути передбачені можливості переходу на резервні частотні канали, використання спеціальних протоколів обміну і інші способи підвищення достовірності і надійності системи зв'язку. За відсутності зв'язку з будь-яким компонентом радіоканальної системи протягом певного часу (але не більше 300 з) ППКП і ППУ повинні відображати інформацію про виниклу несправність». Розберемося по порядку: безпровідні системи мають бути адресними - це очевидна вимога, оскільки інакше неможливо буде визначити, від яких сповіщувачів поступають сигнали. (система охранно пожарной сигнализации

Вимога організації двостороннього обміну даними також абсолютно необхідна - сигнали від двох сповіщувачів, що одночасно спрацювали, при однобічному обміні в принципі не можуть бути прийняті і оброблені на одній радіочастоті. Один сповіщувач створює перешкоду іншому, навіть якщо сигнали від них багато разів дублюватимуться. Неможливо розібрати, що саме кричать двоє що одночасно кричать. А якщо на об'єкті сотні сповіщувачів. Так само повинні поступати тестові сигнали, причому з такою частотою, аби протягом 300 з можна було прийняти рішення про виниклу несправність в радіоканалі на будь-якій ділянці системи. При однобічному протоколі ці часто передавані тестові сигнали просто заважатимуть прийому сигналів про пожежу. Наявність функції квитування (відправки квитанції про здобуття інформації) є нормою для адресних, у тому числі радіоканальних, систем, що і підтверджує п. 7.2.1.2 в) Технічного регламенту: у адресних системах має бути передбачений «двосторонній обмін даними по адресній лінії зв'язку з іншими технічними засобами пожежної сигналізації, що забезпечує підтвердження коректного обміну інформацією». З приводу використання резервних радіочастот, спеціальних протоколів обміну і інших способів підвищення достовірності і надійності систем можна сказати одне - чим більше прийнято заходів для стійкої роботи системи, тим більше вона відповідає основному принципу Технічного регламенту - максимальне підвищення живучості і надійності систем протипожежного захисту. Варто відзначити таку особливість деяких безпровідних систем, як можливість організації динамічної маршрутизації при передачі пакетів даних при виході з буд окремих ділянок основних маршрутів. Це дуже важливе рішення з комп'ютерних мереж логічно перейшло в безпровідні системи пожежної автоматики. У радіальних шлейфах динамічну маршрутизацію організувати неможливо. У адресних системах при використанні кільцевих ліній можуть бути організований два резервні маршрути доставки сигналів - в цьому випадку одне пошкодження цієї лінії не наводить до відмови системи. А в безпровідних системах кількість резервних маршрутів доставки сигналів може досягати п'яти і навіть десяти. (Извещатели пожарные

Наведені перешкоди і помилкові спрацьовування

Якими ще окрім пожежостійкості перевагами, пов'язаними з лініями зв'язку, володіють безпровідні системи? Перш за все це відсутність самих дротяних ліній як основного джерела помилкових сигналів про пожежу. Більше 70% помилкових тривог викликано наведеними перешкодами на сигнальні дроти від силових дротів і кабелів. Саме ці перешкоди у вигляді електрорушійної сили (ЕДС), наведеної на лінії зв'язку, впливають як на вхідні і вихідні каскади сповіщувачів, так і на вхідні ланцюги приймально-контрольних приладів і приладів управління. І вплив це тим більше, чим довше за лінію і чим менше прийнято заходів по захисту від наведених ЕДС як в сповіщувачах, так і в приладах. У адресних, у тому числі адресно-аналогових, системах пожежної сигналізації в порівнянні з радіально-вузловими пороговими структурами це вплив набагато нижчий (завдяки протоколу обміну даними і вищій амплітуді передаваних імпульсів), а в безпровідних системах взагалі зведено до нуля. 

Звернемо також увагу читачів на такий параметр, як міру жорсткості по стійкості до електромагнітних коливань. Там, де дротяні системи ледве забезпечують II міру, сучасні безпровідні - з легкістю III-IV міри. Антени набагато коротші за дротяні лінії зв'язку, відповідно, і стійкість до електромагнітних перешкод значно вища.

Таким чином, в порівнянні з дротяними професійні радіоканальні системи є більш живучими і захищенішими від наведених електромагнітних перешкод (не видають помилкових тривог), що робить їх вживання технічно виправданим.

Монтаж: швидко і просто

А частенько рушійною силою зростаючої популярності радіоканальних систем на практиці є банальна простота і прудкість установки устаткування на об'єкті, тим більше якщо вже зроблений ремонт і прокладка дротів зв'язана з певними труднощами. Отже, по-перше, це майже 10-кратне скорочення об'єму монтажних - самих некваліфікованих - робіт. По-друге, істотно знижуються витрати на витратні матеріали. По-третє, в більшій частині приміщень досить встановити всього один адресно-аналоговий пожежний радіосповіщувач, монтаж якого вимагає всього декілька хвилин

По-четверте, це якісно інший рівень трудомісткості робіт. Спробуємо, наприклад, представити, наскільки складно прокладати лінії зв'язку по стелі на висоті 5-6 м - вже не поодинці, а удвох і не зі сходів, а з лісів. Перший прохід - пластикові дюбели, другий - кабельні канали, третій - дроти і кабелі, четвертий - кришки кабельних каналів. З радіоканальними системами таких проблем не виникає.

По-п'яте, немає необхідності проводити додаткову ревізію і перекомутацію вже змонтованих ліній зв'язку із-за помилок, допущених при проектуванні або монтажі. Адже при традиційному процесі пуско-налагоджувальних робіт ця цифра може досягати 20% - часта причина розбіжностей між проектувальниками, монтажниками і налагоджують. 

Окремо необхідно відзначити також простоту проведення регламентних робіт - в професійних радіоканальних систем в процесі експлуатації є серйозні резерви для повноцінного обслуговування навіть при тих мізерних бюджетах, які виділяються на ці цілі.

Адресно-аналогові пожежники димові радіосповіщувачі чистити можна в міру необхідності. Двосторонній протокол дозволяє оперативно контролювати поточну запилену димових камер сповіщувачів і скласти список лише тих, які підлягають обов'язковому очищенню. 

Частенько через пару-трійку місяців після здачі об'єкту в експлуатацію потрібно змінити конфігурацію системи сигналізації, наприклад, частину приміщень другого поверху вирішено перебудувати. При використанні безпровідної системи проблем не виникне - радіосповіщувачі можна швидко зняти, а потім також легко повісити, поки заноситимуть меблі. Якщо не вистачить наявних радіопристроїв - є можливість купити і додати. (безопасность)

Висновки 

Професійні радіоканальні системи дозволяють повною мірою з мінімальними витратами реалізувати вимоги, що пред'являються до систем протипожежного захисту. Проте радіоканал радіоканалу ворожнеча. Ще раз звернемо увагу читачів, що йдеться про устаткуванні, від надійності якого залежать життя і здоров'я людей, а також коштовне майно підприємств. Безпровідна система пожежної сигналізації і сповіщення відповідає цілям і завданням нової нормативної бази лише в тому випадку, якщо в ній реалізовані всі розглянуті вище функції, перераховані в п. 7.1.13 ГОСТ Р 53325-2009.


Просмотреть фирмы в этой категории
ДРУГИЕ СТАТЬИ В КАТЕГОРИИ
Пассивные инфракрасные датчики ИД - а, что там внутри?

Добавить статью

НОВОСТИ
15.10.2012
Почерковедческая экспертиза
Детективное агентство "Кассандра" поможет Вам всего за три рабочих...
19.12.2011
АКЦИЯ! Датчик Ракушка 45 мм в подарок!
Цена/шт 1.32 грн....
19.12.2011
Новые счётчики посетителей GSM передача данных
Передача данных через GSM. Простой принцип работы: счётчик отправляет раз...
22.07.2011
GSM BSE-950 сигнализация беспроводная комплект 129USD уже в продаже
Комплект беспроводной сигнализации GSM BSE– 950 Full. ТЕХНИЧЕСКИЕ ХАРАКТЕРИСТИКИ 1....
28.02.2011
VIII Международная специализированная выставка ОРУЖИЕ И БЕЗОПАСНОСТЬ - 2011 21-24 сентября 2011
(боевое, служебное, охотничье, спортивное оружие, боеприпасы, оптика...
Все новости
Добавить новостьГлавная портала
Навигация портала:
Карта сайта Главная Контакты


CopyRight 2005-2008